Podzvrsti in nivoji

Podzvrsti

Podzvrst ritmEstetska gimnastika ŠK Bleščicaične gimnastike je esteska gimnastika. Razlika med ritmično in estetsko gimnastiko je, da je pri estetski gimnastiki pvdarek na gibanju telesa in plesu z gimnastičnimi elementi brez rekvizitov. Za ekipne vaje estetske gimnastike so značilna sodelovanja med plesalkami in različni dvigi.

Več o estetski gimnastiki si lahko preberete na tej spletni strani: http://blescica-klub.si/o-estetski-gimnastiki/

Nivoji vadbe

• Vrhunski šport – program A

Tekmovalke se udeležujejo večjih tekmovanj, kot so evropska in svetovna prvenstva, mednarodni in celinski pokali ter olimpijske igre. V tem programu so treningi vsak dan, tudi večkrat dnevno. Tekmovanja so navadno dvakrat na mesec, lahko pa tudi do desetkrat na mesec.

• Rekreativna ritmična gimnastika – program A1 ali B

Treningi so dvakrat do trikrat na teden. Tekmovalna sezona se po štirih ali petih tekmovanjih v letu zaključi z državnim prvenstvom. Tekmovanja se praviloma odvijajo le na državni ravni, včasih pa imamo možnost tekmovati na mednarodni ravni. V nekaterih državah, žal ne tudi v Sloveniji, so bila organizirana tudi večja prvenstva. Na tej stopnji vadbe se z ritmično gimnastiko ukvarjajo rekreativne ritmičarke.

• Šolska ritmična gimnastika – program C

To je ljubiteljska rekreativna raven. Vadba je organizirana na osnovnih šolah enkrat do dvakrat tedensko. Dekleta tekmujejo v skupinskih vajah. Udeležijo se kvalifikacijskih šolskih, občinskih in regijskih tekmovanj, najbolše ekipe pa nastopajo na državnem prvenstvu.